Aids

Aids Bulaşma Riski Nedir?

AIDS Bulaşma Riski

Çağımızın en tehlikeli bulaşıcı hastalıklarından birisi olan AIDS erken müdahale edilmediğinde kişinin bağışıklık sistemini tamamen çökerten kronik bir sağlık problemidir. Vücuda ilk girdiğinde ortama hızlı bir şekilde adaptasyon sağlayan virüsler mutasyon geçirebilme özelliğine de sahip oldukları için vücuttan tamamen atılamamaktadır. Bu nedenle bir kişi AIDS’e yakalandığında bu hastalık onun bütün hayatı boyunca devam etmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde genellikle herhangi bir belirti görülmese de ilerleyen dönemlerde bağışıklık sisteminin tamamen yok olmasına bağlı olarak birçok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

AIDS’in erkekten kadına geçme ihtimali kadından erkeğe geçme ihtimaline göre 20 kat daha fazladır. Ayrıca bu hastalıkta sünnetsiz erkekler ve adet dönemindeki bayanlar önemli risk grupları arasındadır. Bunların dışında AIDS yüzde 1 ihtimalle uyuşturucu bağımlıları arasında aynı enjeksiyon aletinin kullanılması sonucunda da bulaşabilmektedir. AIDS’in diğer bulaşma ihtimalleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Cinsel İlişkiyle Bulaşma Riski

AIDS hastalığında korunmasız cinsel ilişki sonucunda virüslerin sağlıklı bireylere bulaşma riski yaklaşık yüzde 0,01 ile 1 arasında değişmektedir. Bunun yanında homoseksüel ilişki sonucunda AIDS’in bulaşma ihtimali yüzde 3’e yükselmektedir. Bütün bulaşma yollarıyla kıyaslandığında ise cinsel ilişkiyle hastalığın taşınması oranı yüzde 80 ile 85 gibi büyük bir yüzdeye sahiptir.

Kan ve Kan Ürünleriyle Bulaşma Riski

Günümüzde sağlık kuruluşlarında kan nakli yapılmadan önce kanlarda HIV virüsü bulunup bulunmadığına dair testler yapıldığı için bu yolla hastalığın bulaşma ihtimali yüzde 0,005 gibi düşük bir ihtimaldir. Hastalığın bulaşmasındaki etkenler göz önüne alındığında ise bulaşmaların yüzde 10 ile 15’i kan ve kan ürünleriyle olmaktadır.

Anneden Bebeğe Bulaşma Riski

Bulaşmaların yaklaşık olarak yüzde 5 gibi küçük bir kısmı bu yolla gerçekleşmektedir. Anneden bebeğe AIDS hastalığının bulaşma ihtimali ise yüzde 25 ile 40 arasında değişmektedir.

Tags

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close