Aids

Aids Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

AIDS Testi Nedir

Şüpheli bir birliktelik yaşayanlar en kısa sürede HIV testi yaptırmalıdırlar. En sık kullanılan test Elisa testidir. Elisa testi antikor araştırılması için kullanılan bir testtir. Vücut bağışıklık sistemi, HIV virüsüyle savaşmak için bir antikor üretir. Elisa testi ile kandaki bu antikorlar araştırılır. Test sonucu pozitif olanların vücudu HIV virüsüne karşı antikor üretmeye başladığını gösterir ve bu da HIV ile enfekte olunduğu anlamına gelir. Ancak, bu AIDS hastalığına yakalanıldığını ve kısa süre içinde hastalanacağını göstermez. Test sonucu negatif olanların ise kanında antikor olmadığını ve enfekte olmadıklarını gösterir. Ancak, son üç ay içinde virüse maruz kalındıysa enfekte olma ihtimali var demektir. Birkaç ay sonra test tekrar yaptırılmalıdır.

Test Pozitifse

  • HIV tedavisi konusunda deneyimli bir hekim bulunarak en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Tedaviye ne kadar kısa sürede başlanırsa AIDS olmadan geçirilen süre de uzar ve sağlıklı bir şekilde yaşam kalitesi arttırılır,
  • O andaki ve geçmişteki birlikte olunan kişiler uyarılmalı ve test yaptırmaları sağlanmalıdır,
  • Bir danışmanlık hizmeti alınmalıdır,
  • HIV virüsünü başkalarına bulaştırmamak adına cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır,
  • Güvenli bir cinsellik için her zaman korunarak ilişkiye girilmelidir.

Test Negatifse

  • HIV virüsünden korunmak için cinsel birlikteliklerde muhakkak kondom kullanılmalıdır,
  • Bir başkasıyla enjektör paylaşımı yapılmamalıdır,
  • Virüsten korunmak için cinsellikten kaçınmak gerekir.

AIDS Testi Nasıl Yapılır?

AIDS hastalığını tespit etmek için kullanılan bir test yöntemi olan Elisa testi, halk arasında AIDS testi olarak bilinir. Elisa testinde kişiden laboratuvar ortamında alınacak olan kan örneğinde antikor-antijen ilişkisi araştırılır. Elisa testi sadece hastalığın teşhisi için yapılmaktadır. Hastalığın risk gruplarının bu testi düzenli olarak yaptırması erken teşhis için çok önemlidir. Erken teşhis tedavinin en kısa sürede başlaması için çok önemlidir. Hastadan alınan kanda antikor araştırması yapılır. Bağışıklık sistemi tarafından savunma için üretilen bu antikorların varlığı HIV pozitif yani kişinin kanında HIV virüsünün varlığını gösterir. Bu test sadece AIDS testi değildir. Kandaki virüs ve parazit enfeksiyonlarında kullanılan bir tanı yöntemidir. Antikor aramak için antijen bir plastik yüzeye yapıştırılır. Hastadan alınan kan örneği bu antijenin olduğu çukura konur, bir süre beklenir ve yıkanır. Hastanın kanında antikor varsa antijen ile birleşir.

Tags

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close